Nu are atâta importanță cât de des se împărtășește cineva, ci mai cu seamă felul în care se pregătește pe sine pentru aceasta și cât de mult Îl păstrează înlăuntrul său pe Hristos după aceea.Dacă ar fi fost să se sfințească omul, așa pur și simplu, atunci toți preoții care se împărtășesc în cursul săptămânii și în fiecare duminică ar fi deja sfinți. Contează cum se împărtășește cineva și câtă osteneală face pentru aceasta.

Unul care se împărtășește des nu înseamnă că se va și sfinți. Cât timp rămâne harul Duhului Sfânt cu cela ce îl primește? Oare nu-l pierdem de îndată? Pregătirea are un mare rol în păstrarea harului primit prin împărtășire.

Părintele Paisie Aghioritul, Părintele Paisie mi-a spus, Editura Evanghelismos, 2002

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.