Vineri, 17 septembrie 2021, îl vom cinsti în rugăciune pe Sfântul Ierarh Dionisie, Episcopul Cetăţii Albe-Ismail, ale cărui sfinte moaște se află la Mănăstirea „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, Suruceni.
Sărbătoarea Sfântului Ierarh Dionisie se va desfășura după cum urmează:
16 septembrie 2021
16.00 – Slujba de priveghere în cinstea Sfântului Ierarh Dionisie
17 septembrie 2021
07.30 – Acatistul Sfântului Ierarh Dionisie
08.10 – Ceasurile 3 și 6
08.45 – Întâlnirea Înaltpreasfinţitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove
09.00 – Sfânta Liturghie Arhierească.
Vă așteptăm la Sfânta Sărbătoare ca împreună să mulțumim lui Dumnezeu Care este minunat întru Sfinții Săi. Să înălțăm împreună rugăciuni și să cerem ajutorul și mijlocirea Sfântului Ierarh Dionisie, să-i urmăm învățăturile și sfințenia vieții, nădăjduind să moștenim Împărăția lui Dumnezeu.

Egumena Epistemia, stareța Mănăstirii Suruceni, împreună cu obștea monahală

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.