Știm că dacă postește cineva amestecând în postirea lui ceva voit de el sau căutând slava omenească și vreun câștig din ea, postirea aceasta face scârbă lui Dumnezeu. Căci și israeliții posteau, dar pentru că săvârșeau nedreptatea în zilele de post și împlineau voile lor, Dumnezeu i-a osândit prin prorocul Isaia, zicând: „Nu acest post l-am ales Eu.” (Isaia 58, 5). Așa și aci. Tot lucrul bun care nu e făcut din singura iubire a lui Dumnezeu, ci are amestecat în el voia proprie, e spurcat și respins de Dumnezeu.

Sfinții Varsanufie și Ioan, Scrieri duhovnicești, în Filocalia, vol. 11, Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă

Posted in: Articole.
Last Modified: martie 11, 2020

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.