Cuvântul Domnului este foarte clar. Viața veșnică ne este dăruită prin iertarea fărădelegilor noastre. Iar iertarea nu se dă în niciun alt mod decât numai în Spovedanie. Însă, pentru a primi iertarea în Taina Sfintei Spovedanii nu este de ajuns numai simpla înșirare a păcatelor noastre.
Este neapărată necesară pocăința sinceră, însoțită de o adâncă simțire a păcătoșeniei și a bolii noastre duhovnicești și de zdrobirea inimii. Pocăința înseamnă întoarcere a omului de la viața cea potrivnică firii, care este viața păcatului, la viața cea conform firii, precum poruncește legea lui Dumnezeu.

Arhimandritul Atanasie Anastasiou – Stareţ al Sfintei Mănăstiri a Marii Meteora, Spovedania – îndrumar, Editura Sofia, Bucureşti, 2004, p. 83

Posted in: Articole.
Last Modified: iulie 9, 2020

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.