Omul iubitor de plăceri este leneș. Nu cunoaște niciodată mulțumirea de a construi ceva util. Munca pentru el este o greutate, un jug, un blestem și nu un mijloc de a dobândi virtutea sau o obligație serioasă și importantă, stabilită de Dumnezeu. Omului iubitor de plăceri îi este frică de muncă și de greutăți, deoarece acestea perturbă viața sa trândavă. Îi este frică în același timp și de efortul intelectual, deoarece aceasta ar presupune o trezire a puterilor spirituale. Vi s-a întâmplat desigur de multe ori să cunoașteți oameni despre care ați auzit să se spună: ”acest om ar fi putut să facă foarte multe. Însa nu face nimic!”. Care este de cele mai multe ori cauza? Iubirea de plăceri, care îl face pe om trândav. Și în vreme ce are toate condițiile și posibilitățile de a progresa, suferă de sărăcie și de lipsuri. Și cu toate că ar fi fost cu mult mai fericit dacă ar fi muncit și ar fi progresat pe plan social, preferă să rămână rob al leneviei și al plăcerilor josnice.

Irineu – Episcop de Ecaterinburg şi Irbitk, Mamă, ai grijă! : Călăuziri pentru creşterea şi educarea ortodoxă a copiilor, Editura Bunavestire, Bacău, 2001, p.17

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.