Am să-ți spun o povestioară….Adevărul locuia pe pămînt. Îi era rău: oriunde sa-r fi dus, oriunde ar fi mers, de pretutindeni era alungat, nicăeri nu avea loc, îi deranja pe toți…”

Am să merg, a zis Adevărul, mai aproape de biserica lui Dumnezeu, voi merge în biserică!“ A venit, s-a așezat la ușă, însă și în biserică au început unii să-l îmbrîncească: “Nu sta aici, acesta e locul meu.” “Nu te du acolo, acolo e locul pentru cei bogați, stimați”… S-a apropiat Adevărul de amvon, însă nici acolo nu i s-a găsit un loc…S-a ridicat, a intrat în altar și a stat lîngă Prestol…Unul îi spune: “Eu sunt mai mare”, altul îi spune: “Eu am cinul mai mare; eu am mai multe merite”; “eu sunt mai învățat”, îi spune altul, “aici trebuie să stau eu”, “iar aici…eu”. Și iată că nici măcar acolo Adevărul nu și-a găsit loc.

Nu căuta Adevărul…Împărăteasa cerului, cea mai cinstită decât Heruvimii și mai mărită fără de asemănare decît Serafimii, oare nu vedea în jurul Fiului ei Dumnezeiesc neadevărul, calomnia, minciuna, nedreptatea cu care era răsplătit Mântuitorul pentru nenumăratele Sale binefaceri și minuni? Însă ea tăcea! Preacurata nu a învinuit niciodată, nu a judecat pe nimeni. Iată cum s-a comportat ea față de Neadevărul acestei lumi!

Ieroschimonahul Mihail de la Valaam ” Cum sa te mintuiesti in lumea contemporana” Editura Platytera