Monahismul rămâne şi există pentru lume, pentru popor. Este un suport şi o realitate la care aleargă poporul dreptcredincios. Iar ceea ce trăieşte monahul, poporul, credincioşii cred ceea ce trăieşte el. Ei cred ceea ce părinţii monahi propun, adică Tradiţia Bisericii.
Niciodată poporul ortodox nu a trăit fără monahism, care întotdeauna a constituit armata şi oastea Bisericii. Fără monahism nu vom avea lumină, nu vom avea o lanternă care să ne lumineze calea. Vom pierde din vedere Împărăţia Cerurilor şi vom rămâne cu neliniştea, cu luptele, cu războaiele, cu lipsurile, cu păcatul, cu necredinţa şi cu idolii.

Extras din Conferinţa Monahismul ortodox – Un dar pentru lume, susţinută de Părintele Arhim. Elisei, stareţul Mănăstirii Simonos-Petra, Iaşi

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.