Există şi un alt mijloc care previne depresia, pe care-l foloseşte orice creştin. Desigur, nu doar împotriva depresiei, însă cu siguranţă şi împotriva ei. Este un leac deosebit de puternic: nădejdea în mila lui Dumnezeu. Această nădejde îi dă omului calm şi linişte. Această nădejde aduce pace şi linişteşte sufletul tulburat şi răscolit sau, mai degrabă, nu-l lasă să fie tulburat şi răscolit. Nădejdea nu-i permite sufletului să sufere şi să fie deprimat.
Nădejdea în ajutorul, mila şi iubirea de oa­meni, în nespusa bunătate, în deplina înţelep­ciune şi putere a lui Dumnezeu este cel mai pu­ternic leac pe care-l are la îndemână omul cre­dincios. Acesta protejează şi vindecă. Oamenii zilelor noastre nu o cunosc din principiu. Oamenii in vechime, părinţii şi bunicii noştri, o aveau însă. Şi se păzeau cu nădejdea în Dum­nezeu în orice împrejurare. Şi spuneau în inima lor: „Doamne miluieşte” şi aşteptau cu nădejde mila lui Dumnezeu, ajutorul Lui şi dezlegarea problemelor lor. Şi se încurajau unul pe altul zi­când: „Are grijă Dumnezeu” („ştie Dumnezeu” sau „Dumnezeu ajută”). Şi se linişteau cu încre­dinţarea că bunul lor Părinte, Domnul, le va îndrepta pe toate. Şi nu cădeau pradă deprimării. Şi nu aveau nevoie de medicamente. Şi unii aveau mii de probleme, mai ales din cauza sără­ciei. Ştiau şi ziceau din inima lor, chiar neştiu­tori de carte fiind: „Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ţie!”
Astăzi, cei moderni cred în binele propriu şi nădăjduiesc în propriul eu, în calităţile lor, în diplomele lor, gândirea lor. Şi am putea zice şi în sfinţenia lor. Urmarea? Cad neîncetat pra­dă deprimării. De ce? Pentru că singuri nu pot rezolva uriaşele probleme ale vieţii. Deoarece singuri nu pot scăpa de cursele diavolului şi ale lumii. Deoarece singuri nu pot dobândi iertarea păcatelor şi curăţirea inimii de ele şi nici vinde­carea de bolile sufletului lor. Nici nu pot dobândi sfinţenia, nepătimirea. Şi de aceea sunt mâhniţi şi deprimaţi.

      Arhimadritul Spiridonos Logothetis, Deprimarea şi tămăduirea ei în învăţătura Bisericii, Editura Sophia, 2001, p. 58-60

Posted in: Articole.
Last Modified: septembrie 14, 2016

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.