Sfântul Apostol Iacov, în epistola sa, vorbește despre cei care trebuie să cheme preoții pentru a face rugăciuni celor bolnavi, spunând că: Mult poate rugăciunea dreptului. Corect este: mult poate face rugăciunea dreptului cea lucrătoare, în care cea lucrătoare are valoare de apoziție, adică definește sau redefinește ceea ce s-a spus înainte.
Rugăciunea dreptului este, prin definiție, lucrătoare, este un izvor dinamic, care curge, care vine de undeva și care te alimentează. Rugăciunea este, astfel, un factor activ, deși se petrece în absoluta intimitate a eului duhovnicesc.
Mitropolitul Bartolomeu Anania, Rugăciunea, izvor de putere în încercările vieții, Editura Doxologia, Iași, 2013, p. 11

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.