Împreună cu postul de bucate, să postim și de patimi și de păcat. Fiecare să-și ia o nevoință în această perioadă – ce consideră fiecare că trebuie să dea mai multă importanță.

Dacă este iubitor de arginți, să se nevoiască cu milostenia. Dacă este leneș, să facă nevoință. Dacă e om care calomniază și judecă, să se lupte să nu judece și să nu vorbească împotriva nimănui. Dacă e om mânios, să se nevoiască în blândețe. Dacă e om care pierde vremea în stânga și-n dreapta, să se lupte în înfrânare și să nu piardă vremea. Să se lupte să-și umple timpul cu rugăciune și studiu și cu lucrări duhovnicești.

Fiecare să-și asume o nevoință. Șă-și ia o nevoință care îi va aduce roade duhovnicești. Să nu întristeze niciun om, să nu iasă din gura lui cuvânt rău, astfel încât postul trupesc să devină post bineplăcut Domnului.

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.