Lumina și mila lui Dumnezeu se revarsă din plin asupra lumii în această noapte „care nu cunoaște somn”. Sărbătoarea Învierii Domnului nostru Iisus Hristos a adunat la Mănăstirea „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” mulțime de creștini, dornici de a da slavă și mulțumire lui Dumnezeu, de a se bucura duhovnicește în „această vestită și Sfântă zi, una a sâmbetelor, împărăteasă și doamnă, praznic al praznicelor este și sărbătoare a sărbătorilor”. Fiecare din noi simțim, trăim în chip tainic și negrăit în adâncul inimii noastre dumnezeiescul fapt al Învierii, care dă sens vieții creștine, istoriei universale și omenirii. Învierea Domnului este sfântă și încărcată de bucurie pentru că astăzi poarta cerului, care fusese închisă oamenilor, a fost deschisă de Hristos celor ce-L mărturisesc.
Învierea Domnului este piatra de temelie a credinței noastre, sărbătoarea adevărului și a luminii necreate. „Să ne luminăm cu prăznuirea”, „să ne curățim simțirile”, să credem din tot sufletul și din tot cugetul nostru în Hristos Domnul Înviat din morți, ca început al învierii noastre. El este ”iertarea, El este Paștile nostru, Paștile mântuirii noastre, El este viața, învierea, lumina și mântuirea noastră”. Să ne bucurăm, că moartea noastră sufletească și trupească a fost biruită. Bucuria noastră nu trebuie să fie doar o bucurie personală, individuală, ea trebuie să ne unească pe cei de un cuget, să fim un singur suflet, o singură familie de fii ai lui Dumnezeu. Învierea Domnului are valoare universală. Să ne bucurăm duhovnicește, înfrățiți în credința și nădejdea cea întru Hristos și uniți întru dragostea Lui, să fim purtători de Lumină, să credem și să mărturisim întregii lumi că Hristos a Înviat!

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.