În localitatea constănțeană Mircea Vodă a avut loc luni sfințirea locului primei biserici din Patriarhia Română ocrotită de Sfântul Dionisie Erhan, cel mai recent sfânt canonizat.
Slujba de sfințire a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.
Viitorul lăcaș de cult cu hramul „Sfântul Ierarh Dionisie Erhan și Sfântul Apostol Matei” va aparține schitului de maici din localitatea Mircea Vodă.


Episcopul Dionisie Erhan reprezintă una dintre cele mai marcante personalități eclesiastice basarabene din prima jumătate a secolului trecut, fiind unul dintre luptătorii pentru realizarea statului național unitar român.
Ceremonia de proclamare a celei mai recente canonizări a avut de sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou, în prezența Patriarhului României, a membrilor Sfântului Sinod și a miilor de pelerini veniți la București.

Vezi și: Cine a fost Dionisie Erhan, cel mai nou sfânt român?

basilica.ro

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.