Maica Domnului dă definitiv sacralitate vieţii şi menirii feminine. Nimeni nu mai poate să nască a doua oară pe Domnul Iisus Hristos, dar orice femeie poate să-şi împodobească sufletul cu aceleaşi virtuţi care fac să strălucească chipul Sfintei Maici.

Fecioara Maria a schimbat sensul înrobitor al patimilor sub care era privită femeia ca urmaşă a Evei. Primele care au înţeles mesajul au fost apropiatele Maicii Domnului şi cele care l-au însoţit pe Iisus Hristos în călătoria Sa pe pământ.

Şi în zilele noastre, femeile creştine o pot cinsti pe Fecioara Maria ducându-şi pruncii la Biserică, să ia Sfânta Împărtăşanie, învăţându-i primele rugi, iar mai târziu ducându-şi copiii, ajunşi la maturitate, sub bolta Altarului sau păstrând amintire pioasă înaintaşilor.

Exemplul Maicii Domnului poate fi cinstit prin blândeţe, dreptate, milostenie şi râvnă. Fără frumuseţea iubirii, viaţa este silnică, schiloadă şi stearpă.

http://ziarullumina.ro

Posted in: Articole.
Last Modified: decembrie 3, 2015

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.