Fereşte-te de aceia pe care-i vezi că neglijează poruncile lui Dumnezeu. Se constată că aceştia sunt morţi pentru virtuţi şi trăiesc pentru patimi; că se bucură de propriile lor voinţe, dar sunt goliţi de bucuria dumnezeiască. Cu astfel de inşi să nu ai nici un fel de amestec, nici să stărui în a conversa cu ei decât numai dacă doresc să-i întorci de la calea lor rătăcită.
Altminteri, dacă nu eşti capabil, ocoleşte-i ca pe nişte duşmani vădiţi. Adesea un ou stricat compromite toată grămada şi o părticică de fiere schimbă în amărăciune toată dulceaţa (şi puţin aluat preface toată frământătura). De un astfel de aluat şi Domnul te învaţă să fugi (Matei 16, 6). Aici prin aluat să înţelegi învăţătura oamenilor stricaţi la caracter.

Sfântul Vasile cel Mare, Despre evitarea tovărăşiilor rele, în voi. învăţătură către fiul duhovnicesc, Editura Mitropoliei Olteniei, Craiova, 2007, p. 57

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.