Ca să poţi să fii pregătit trebuie să fii un om de jertfă. Aceasta-i poziţia creştină: jertfa!
Aceasta este Taina cea mai de vârf, cea mai importantă. Toţi credincioşii ştiu că este Dumnezeu. Domnul Iisus Hristos îşi menţine acest cuvânt divin: „Eu cu voi sunt în toate zilele până la sfârşitul veacurilor” (Matei 28,20). El spune, de asemenea: „Cine nu va mânca Trupul şi nu va bea Sângele Meu nu va avea viaţă în el” (Ioan 6, 53). Se înţelege că prin această primire a Trupului şi Sângelui Mântuitorului te ridici până la El – un dumnezeu după har. Şi când te duci la El, eşti mare ca El. Şi, de asemenea, atunci când te împărtăşeşti, El vine la tine, este Mic ca tine. Aşa cum spun marii Sfinţi. Deci o identitate divină de fiu după har. Nu este nici o teamă să vorbim aşa. El este, nu e altul care S-a făgăduit, şi-Şi ţine făgăduinţa. Pentru că Dumnezeu poate să facă orice, dar un lucru nu poate: să-Şi calce cuvântul. Şi iată că-Şi ţine cuvântul, ca să fie cu noi permanent.

Arhim. Arsenie Papacioc, Despre Spovedanie și Împărtășanie, Editura Elena, Constanța, 2013, pp. 58-59

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.