Să ceară însă cu credinţă, fără să aibă nici o îndoială, pentru că cine se îndoieşte este asemenea valului mării, mişcat de vânt şi aruncat încoace şi încolo. Să nu gândească omul acela că va lua ceva de la Dumnezeu” (Iacov I, 6 – 7); numai credinţa îi dă atât cât vrea. „Numai credinţă să ai, spune Sfântul Ambrozie, numai să crezi!”. Cine crede puţin, puțin primeşte; cine crede mult, mult primeşte.
Dacă cineva crede că înaintea lui este voia lui Dumnezeu, va fi; dacă nu crede, nu va fi. Dacă cineva, în rugăciunea sa fierbinte, crede că Dumnezeu îi ascultă rugăciunile, Dumnezeu i le va asculta; dacă nu crede, nu i le va asculta. Dacă cineva crede că ceea ce cere primeşte, va primi; dacă nu crede, nu va primi. Numai credinţă să aibă, numai să creadă.
Aşadar, să aleagă fiecare şi să ia de la Domnul ceea ce vrea. Vrei viaţă lungă? Lungimea zilelor este în mâna dreaptă a Domnului. Vrei să fii slăvit, bogat? Slava şi bogăţia sunt în mâna stângă a Domnului. Vrei să ai putere şi stăpânire? Dreapta Lui face puterea, dreapta Domnului te va înălţa.
Însă toate acestea sunt trecătoare şi ar fi mai bine să le cauţi pe cele veşnice. Ce anume? Mântuirea. Trăieşti în lume ca o corabie pe mare şi te scufunzi ca Petru; de aceea, strigă împreună cu el: „Doamne, scapă-mă!”. Şi Domnul îţi va da mâna Sa, aşa cum i-a dat-o lui Petru.

Sfântul Dimitrie al Rostovului, Viața și omiliile, Editura Bunavestire, p. 177

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.