În epoca noastră, în care s-au înmulțit cunoștințele, încrederea numai în rațiune a zguduit, din nefericire, credința din temelii și a umplut sufletele de semne de întrebare și de îndoieli. De aceea suntem lipsiți de minuni, pentru că minunea se trăiește și nu se explică prin logică. Dimpotrivă, credința în Dumnezeu atrage puterea dumnezeiască și întoarce anapoda toate concluziile omenești. Face minuni, învie morți și lasă știința cu gura căscată. Toate lucrurile vieții duhovnicești sunt văzute anapoda la exterior. Dacă omul nu va întoarce invers cugetarea lui lumească, astfel încât să devină om duhovnicesc, este cu neputință să cunoască tainele lui Dumnezeu, care ni se par ciudate.

Cuviosul Paisie Aghioritul, Cu durere și dragoste pentru omul contemporan, Cuvinte duhovnicești, vol. 1, Editura Evanghelismos, București, 2017

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.