Dacă ne-am uni, ar pieri vrăjmaşii noştri! Întreaga lume s-ar putea ridica împotriva noastră, şi-ar fugi cu toţii de noi – pentru că asta-i o putere uriaşă. Nu suntem conştienţi că în noi este energie dumnezeiască, viaţă dumnezeiască – omule, nu pricepem! Avem pildă istoria poporului Israelitean. Vechiul Legământ este istoria poporului lui Israel. De fiecare dată când Vechiul Israel s-a îndepărtat de Domnul, poporul Filistenilor, puţin la număr, i-a decimat şi i-a supus; de fiecare dată când Vechiul Israel s-a pocăit din adâncul sufletului, Domnul i-a mântuit şi, cu puţini oameni, au biruit duşmani numeroşi.
Aşa şi cu noi: dacă am fi uniţi, dacă am fi într-un cuget ca să ne apărăm casa, ne-am apăra de vrăjmaşi şi aceştia nu ne-ar putea face nimic – căci de aşa ceva, mii şi mii sunt puşi pe fugă. De ce? Pentru că este o uriaşă putere dumnezeiască unită; este tărie şi cuget. Vedeţi, totul izvorăşte din gânduri: şi binele, şi răul. Puterea cugetului în noi, cugetul dumnezeiesc, unit într-una – aceasta este o putere dumnezeiască.

Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, pp. 66-67

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.