Sfântul Ioan Gură de Aur spune: Tu nu poți să te mântuiești, dar Domnul tău poate într-atât, încât să distrugă toate păcatele tale. Ascultă cu atenție cuvântul meu: Domnul tău astfel îți distruge păcatele tale, încât nu rămâne nici pată din ele, nici urmă, iar odată cu întoarcerea sănătății, îți dăruiește o înfățișare plăcută, odată cu eliberarea de chinuri, anunță curăția și îl face pe cel păcătos identic cu cel nepăcătos. El distruge păcatul pe deplin. Nu rămâne nici pată, nici urmă, nici aparență, nici semn al păcatelor (dacă le căiești cu sinceritate).
Astfel, să ne întoarcem de la drumul pe care am rătăcit, căci vine ceasul când se va termina dezonoarea acestei lumi și nu va mai fi timp pentru lupte; și, de îndată ce viața noastră repede va trece, atunci nu se va mai putea să răscumperi păcatele. De îndată ce teatrul s-a închis, nu mai poți fi premiat. Vremea prezentă este vremea pocăinței, viitorul este timpul judecății; aceasta este vremea luptelor, atunci este vremea cununilor; aceasta este vremea trudei, atunci este vreme liniștirii; acum munca este istovitoare, atunci va fi recompensa.

                         Protoiereu Grigorie Diacenko, Lupta cu păcatul, Editura Egumenița, 2016, p. 46-47

Posted in: Articole.
Last Modified: noiembrie 1, 2016

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.