Să îndemnăm, mergând la casele noastre, și pe semenii noștri să postească. Nu pentru că mâncarea i-ar băga în rai sau i-ar scoate din iad, ci pentru a respecta orânduiala. Hristos a respectat orânduiala: a fost tăiat împrejur la 8 zile, după aceea a fost dus la templu la 40 de zile.
În timpul vieții Lui și la Patima Lui a permis, a rânduit să se facă rânduiala, să fie uns cu miresme. Mironosițele au mers la mormânt pentru a împlini rânduiala și au primit vestea Învierii! Toate acestea ne îndeamnă și pe noi la rânduială.
Dar dacă vrem să fim în rânduială, Dumnezeu va aduce multă dragoste asupra noastră, între noi și mila Lui asupra tuturor, pentru că suntem în rânduială. Păcătoşi, dar în rânduială. De aceea spunem că cel mai păcătos om aflat în rânduială este mai bun decât cel mai bun, cel mai drept, aflat în neorânduială.

Părintele Nicolae Tănase, Să nu-L răstignim iarăși pe Hristos, Editura Agaton, Făgăraș, 2011, pp. 119-120

Posted in: Articole.
Last Modified: martie 9, 2022

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.