Atunci nu va mai fi nevoie nici de scrisori, nici de cercetare, nici de martori, pentru că Cel Care va judeca va fi toate: și martor, și acuzator, și judecător. Pentru că le cunoaște pe toate în chip deplin: Și nu este nicio făptură ascunsă înaintea Lui, ci toate sunt goale și descoperite, pentru ochii Celui în fața Căruia noi vom da socoteală (Evrei 4, 13). Nimeni nu va fi arătat acolo nici bogat, nici sărac, nici cârmuitor, nici neputincios, nici înțelept, nici neînțelept, nici rob, nici liber, ci după ce se strică acele măști, va fi doar cercetarea faptelor fiecăruia.
Sfântul Ioan Gură de Aur, Cuvinte de aur. Volumul IX. Sfârșitul lumii și veșnicia, Editura Egumenița, Galați, 2017, pp.30-31

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.