Mulţi părinţi spun că fiecare creştin trebuie să se cerceteze pe sine, să-şi facă o analiză zilnică, să vadă cele bune şi cele rele.
Pe mine însă nu m-a ajutat asta, ci cu totul altceva. Spuneam: ce vrea Dumnezeu să fac astăzi? Puneam înaintea mea poruncile lui Hristos şi înaintam către împlinirea lor, după cuvântul Apostolului Pavel: «Uitând cele ce sunt în urma mea şi tinzând către cele dinainte, alerg la ţintă, la răsplata chemării de Sus a lui Dum­nezeu întru Hristos Iisus» (Filipeni 3,14), aşa că, în afară de căderile cele gra­ve, pentru care trebuie o deplină pocăinţă şi spovedanie, omul nu trebuie să se autoanalizeze foarte mult, nici să-şi cerceteze gândurile pentru a vedea de unde provin. Şi nici dacă are har sau hrană duhovnicească.”

         Hierotheos Vlachos, Cunosc un om în Hristos: Părintele Sofronie de la Essex,Editura Sophia, București, 2011, p. 251

Posted in: Articole.
Last Modified: iulie 13, 2016

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.