Împlinește bine ceea ce Dumnezeu ți-a încredințat nemijlocit: ocupă-te de copii, fă munca pe care o ai de făcut așa de conștiincios încât să-L bucuri pe Dumnezeu, și e de ajuns, nu trebuie să născocești nimic.
Este însă greu să faci cu statornicie ceea ce ți-e menit. Este greu să nu mă enervez pe fetița mea – așadar voi continua să mă enervez. Iar ca să-mi liniștesc cât de cât conștiința, mai bine mă duc pe la mănăstiri, dau o sută de ruble ca să mă pomenească.

Gestul nu pare deloc rău, dar ar fi de o mie de ori mai bine, de un milion de ori mai bine, dacă omul, în loc să caute altă cale, ar face ceea ce i-a rânduit Dumnezeu să facă. Sigur, nu-i rău să mergi și la mănăstire – dar e și mai bine să rabzi cu blândețe și cu smerenie toate împrejurările care au loc acolo unde ne-a pus Domnul Însuși… Și toate acestea trebuie să le facem, bineînțeles, întru slava lui Dumnezeu. (Protoiereu Dimitrie Smirnov)

Cum să biruim iubirea de arginți, Editura Sophia, București, 2013, p. 19

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.