Care este menirea îngerului păzitor în viața credinciosului și cum îl ajută la mântuire?
Menirea îngerului păzitor este de a-l păzi pe credincios în chip nevăzut de ispitele diavolului, de căderi în tot felul de păcate, de a-l călăuzi pe calea Bisericii, a pocăinței și a rugăciunii; de a-l mângâia în necazurile vieții și de a-l îndemna prin gând la toată fapta bună. Îngerul păzitor este dat de Dumnezeu omului spre păzirea trupului și a sufletului său. El niciodată nu doarme, după cuvântul psalmistului: „Nici să dormiteze cel ce te păzește” (Psalmul 120, 3).
Îngerul păzitor apără sufletul cel încredințat lui în toată vremea de ispită, dacă are credință și frică de Dumnezeu, după spusa aceluiași împărat și proroc: „Tăbărâ-va îngerul Domnului împrejurul celor ce se tem de dânsul” (Psalmul 33, 7). Îngerul păzitor slujește la mântuirea omului (Evrei 1, 14). Îngerul păzitor scapă pe om în vreme de primejdie (Fapte 5, 19; 12, 7-8; 12, 15;). Îngerul păzitor este duh slujitor al lui Dumnezeu spre păzirea oamenilor (Psalmul 102, 21; 103, 5; Luca 16, 22; Evrei 1, 7). Mântuitorul ne poruncește să nu disprețuim pe copii, „că îngerii lor, în ceruri, pururea văd fața Tatălui Meu” (Matei 18, 10).

Ne vorbește Părintele Cleopa 5, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători-Neamț, 2004, p. 69

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.