Rog dragostea voastră, a tuturor, binecuvântații lui Hristos și părtașii Raiului, sârguiți-vă a plăcea lui Hristos, Cel ce v-a făcut pe voi ostași, ca nu cumva vreunul din voi să se arunce afară, ca unul ce a fost nebăgător de seamă și s-a lenevit! Câți, cu darul lui Hristos, sub jug vă aflați, luați aminte să nu faceți voile trupului, ca nu fără de răspuns să ne aflăm la înfricoșatul divan, unde se va face răsplătirea fiecăruia, ori bine de a lucrat, ori rău.
Și vai mie atunci, că fără de îndrăzneală voi sta înainte, și ce voi face în ceasul netrecutei nevoi? Fericiți sunt câți vor sta atunci cu îndrăzneală înaintea Judecătorului și vor lua sfânta plată din mâna Domnului! Și vai de cei ce se vor rușina pentru prea mic și de nimic lucru! Deci ce zic? Ce fel de răspuns va fi celui prihănit pentru iubirea de slavă, sau pentru obrăznicie, sau pentru neascultare, sau pentru nesupunere, sau pentru lăcomia pântecelui, sau pentru îndrăzneală, sau pentru multa vorbire, sau pentru mândrie, sau pentru stăpânire, sau pentru trufie, sau pentru zavistie, sau pentru împotrivire, sau pentru iuțime, sau pentru ocară, sau pentru clevetire? Ce răspuns va avea cel ce pentru acestea prea mici va fi prihănit? Ce câștig și ce dulceață îți vine din acestea? Și ce greutate este a te păzi de acestea?

Sfântul Efrem SirulCuvinte și învățături. Volumul 1, Editura Bunavestire, Bacău, 1997, p. 91

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.