Să ne păzim cele cinci simțuri, tată. Să-ți păzești curăția, dar nu numai curăția trupească. Curăția este și a inimii și a gândurilor. Roagă-te mereu. Și să nu te învoiești, Doamne ferește, cu ceea ce îți spune gândul. Și când ai gânduri și patimi și ispite, gândește-te la Maica Domnului și încearcă să-i cânți ei: „Vrednică ești…”, că Maica Domnului te acoperă.
Și dacă te-a păzit până acum, eu cred că o să te păzească și de acum înainte. Trupul și diavolul trebuie înșelați – spui: „Lasă, mai lasă anul ăsta”… și până la anul celălalt, cine știe ce se poate întâmpla? Așa, tată… Nu vorbi cu gândurile. Spune-le: „Fugiți de-aici!” Numai atunci ai păcat, când stai și te gândești: „cum să fac, cum să apuc…”.

Părintele Paisie Olaru, Părintele Paisie de la Sihla, Editura Bizantină, București, 1999, p. 72

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.