Cădelniţa cu cărbuni şi tămâie e o armă puternică în mâinile mele; este semnul harului pe care mi l-a dat Dumnezeu, al puterii şi autorităţii de a mă ruga pentru oamenii din toată lumea, mai cu seamă pentru cei ce fac parte din sfânta, soborniceasca şi apostoleasca Biserică; este semnul harului înflăcărat, arzător, bine-mirositor al Sfântului Duh, care respiră în toate inimile credincioase şi pregătite spre a-l primi; este focul şi bună-mireasma sfinţeniei Lui şi al tuturor darurilor harului. Dar slujeşte şi ca preînchipuire a Maicii Domnului care a purtat în pântecele Său cărbunele arzând al Dumnezeirii.

Sfântul Ioan de Kronștadt, Liturghia – cerul pe pământ, Editura Deisis, 2002, p. 290

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.