Ascultă! Când cineva se învinovăţeşte pe sine de toate, să ştii că atunci e aproape de Dumnezeu iar când se îndreptăţeşte pe sine, atunci diavolul este cu el. Dumnezeu dragoste este. Ai dragoste, eşti cu Dumnezeu; nu ai dragoste cu aproapele, nu e Dumnezeu cu tine.
Trebuie răbdare! Mântuirea nu este  un lucru greu, dar este delicat. Dacă am merge după cuvântul Scripturii şi învăţăturile Bisericii, ar fi foarte uşor. Degeaba stăm în pustie, batem metanii, post, priveghere, rugăciune etc., dacă nu este cu noi dragostea şi smerita cugetare. Dacă nu sunt acestea, toate celelalte rămân aici, nu merg cu noi în lumea cealaltă.
Cât trebuie să fie căderea omului din starea în care se afla în Rai, dacă acum, după cădere, animalele şi plantele au tot ce le trebuie, şi haine, şi îmbrăcăminte!… Dar în ce stare se va fi aflat atunci omul, care este cununa creaţiei?

                                      Stareţul Dionisie – Duhovnicul de la Sfântul Munte Athos, Editura  Prodromos, 2009, pp. 289-290

Posted in: Articole.
Last Modified: martie 26, 2017

Leave a reply

required

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.