… Nu socotesc că mă aflu printre români, consider că mă aflu printre frații și surorile mele din România, pentru că nu există o Biserică Ortodoxă Română sau o Biserică Ortodoxă Greacă sau o Biserică Ortodoxă Rusă, ci există o singură Biserică, Sfântă, Sobornicească și Apostolească, așa cum mărturisim în Crez.

Biserica se află în tot locul stăpânirii Domnului, în diferite țări, și prima noastră identitate este aceea de a fi mădulare ale acestei Sfinte Biserici Ortodoxe unice, o cinste infinit mai mare decât faptul de a fi român, sau grec sau rus. Așadar, astăzi mă socotesc a fi printre frații mei din România.

Arhim. Zaharia Zaharou, Cunoscute mi-ai făcut mie căile vieții, Ed. Episcopia Devei Si Hunedoarei, p. 136-137