Sfinţii sunt cei care aduc lumina acolo unde este intuneric, mângâiere acolo unde este întristare, pace acolo unde este tulburare, unitate acolo unde este dezbinare, iubire acolo unde este ură, nădejde acolo unde este disperare, credinţă acolo unde este îndoială, dulceaţă acolo unde este amărăciune. Aşadar, sfinţii ne sunt neîncetat alături. Ei se roagă pentru noi, ei ne ocrotesc, ei mijlocesc neîncetat înaintea Mântuitorului Iisus Hristos, Modelul suprem. Pentru că L-au urmat şi s-au jertfit pentru El, Hristos le-a dăruit multe harisme. (PS Macarie, Episcopul Europei de Nord)

Biserica mare a Mănăstirii Suruceni, închinată Sfântului Ierarh Nicolae, și-a sărbătorit astăzi, 19 decembrie 2023, Ocrotitorul ceresc. Cu prilejul Sărbătorii, credincioșii au avut posibilitatea să se închine la părticele din moaștele Sfântului Nicolae, păstrate în biserica așezământului monahal.

Sfinții au fost oameni asemenea nouă, însă ei şi-au măsurat anii vieţii, având dorinţa puternică de a moşteni Împărăţia Cerurilor. „Toţi cei care cred şi iubesc pe Dumnezeu cu adevărat sunt Sfinţi”, ne învață Sfântul Ioan Gură de Aur. Totodată, Sfinții, prin viața lor, ne arată că teologia ortodoxă este o teologie vie. „Această teologie nu constă în idei părelnice și în figuri de stil, nu este o cugetare omenească, ci trăirea Dumnezeului Celui Viu. Sfinții Părinți, ca unii ce au exprimat această teologie vie, ne-o descoperă pentru a ne face să însetăm după o astfel de viață, pentru a ajunge să împlinim scopul pentru care am fost zidiți anume îndumnezeirea,” menționează IPS Hierotheos Vlachos.

Ori de câte ori Biserica ne pune spre pomenire un Sfânt, ne oferă profilul duhovnicesc al acestuia, pentru a-i urma, pentru a lua aminte cum și-a trăit viața în Hristos, și cum și-a asumat, fără niciun fel de rezervă, principiile evanghelice. Sfântul Nicolae ne arată cât de mult pot ajuta lumea sfinţenia şi bunătatea întrupate în fiinţa omului. Lumea „piere sau se mântuieşte în fiecare om. Şi este mântuită ori de câte ori un om acceptă crucea şi propria răstignire pentru lume,”menționează părintele Alexander Schmemann.

Țelul omului este sfințirea, adică împărtășirea de energia nezidită îndumnezeitoare a lui Dumnezeu, prin curăție și luminarea minții. Nu este o simplă stare morală, ci părtășia omului cu Dumnezeu. Dumnezeu poruncește: „Fiți sfinți, precum Eu sunt sfânt” (I Pt. 1, 16). Până la sfârșitul veacurilor vor fi oameni care aidoma Sfântului Ierarh Nicolae vor chema harul lui Dumnezeu peste pământ și peste ceilalți frați ai lor.

După Sfânta Liturghie a urmat înconjurul Bisericii cu citirea pericopelor evanghelice rânduite şi un Tedeum de mulţumire.

Sfinte Ierarhe Nicolae, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!