„Sfinții Bisericii sunt pentru noi autoritate în privința lui Dumnezeu. Noi prin acești oameni avem credință în Dumnezeu, nefiind în stare să avem experiența directă a lui Dumnezeu. Marea însemnătate a Sfinților stă în rugăciunea lor pentru noi. Le cerem rugăciunile știind că sunt prietenii lui Dumnezeu, având o mare îndrăzneală înaintea lui Dumnezeu.” (IPS Hierotheos Vlachos)

Biserica mare a mănăstirii Suruceni, închinată Sfântului Ierarh Nicolae, și-a sărbătorit sâmbătă, 19 decembrie, ocrotitorul ceresc. Numeroși credincioși au participat alături de obștea monahală la Sfânta Liturghie. Cu ocazia sărbătorii, credincioșii au avut posibilitatea să se închine la părticele din moaștele Sfântului Nicolae, păstrate în biserica așezământului monahal.

Sfântul Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor ­Lichiei, făcătorul de minuni, este unul dintre cei mai cunoscuţi şi cinstiţi sfinţi din lumea creştină.  Prin viața și faptele sale s-a dovedit a fi un învățător al înfrânării, chip al blândeții și generozității, dar și ferm apărător al dreptei cre­dințe.

Părintele Nicolae Steinhardat îl descrie astfel: „Sfântul Nicolae nu este numai un model veşnic viu şi atrăgător de viaţă în Hristos, ci şi un grabnic ajutător, prieten de nădejde, ocrotitor al călătorilor, al celor care naufragiază pe mări şi oceane. Este un „chip al blândeţilor” prin faptele sale, mereu apropiat şi ajutător celor nevoiaşi. Un sfânt puternic, blând, bun şi înţelept, prietenos, contemporan cu toţi creştinii până la sfârşitul veacurilor şi solidar tuturor greutăţilor vieţii omeneşti. Rugăciunile, postul, milosteniile sfântului Nicolae, exemplul pilduitor al vieţii sale şi intervenţiile sale salvatoare de-a lungul istoriei, ne întăresc trăirea noastră în adevăr, milă şi milostivire, care sunt bineplăcute şi mult dorite de Dumnezeu”.

Troparul Sfântului ne spune despre el că a fost «îndreptar al credinței», adică un model al credinței. Sfântul Ierarh Nicolae, prin viața sa, prin modul de a-L trăi pe Hristos, prin modul de a-și asuma adevărurile evanghelice, a fost, pentru contemporanii săi și pentru noi, model de credință.

După Sfânta Liturghie a fost oficiat un Tedeum de mulţumire.

În cuvântul de învățătură, adresat credincioșilor, Prot. mitr. Victor Ceresău a evidințiat frumuseţea vieţii Sfântului Ierarh Nicolae, îndemnând credincioșii să-i urmeze exemplul generozității și bunătății. Totodată a adresat un cuvânt de felicitare pentru toți care s-au adunat să-l cinstească pe Marele Ierarh, care asemenea unui blând păstor își desface brațele pentru a-i îmbrățișa pe toți acei care vin la el după ajutor și întărire în credință.

„Sfinte Ierarhe Nicolae, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!”