„În ultimii ani, ne-am confruntat cu pandemii devastatoare și cu vremuri de asuprire. Cu toate acestea, poporul nostru a rămas puternic, iar Biserica Ortodoxă, prin slujitorii Ei devotați, ne-a ghidat în credință oferindu-ne sprijin și încurajare în aceste momente dificile. În mijlocul acestor provocări majore, nu putem ignora problemele care amenință unitatea noastră și ne expun riscurilor considerabile, cu consecințe greu de anticipat și imposibil de corectat. Biserica noastră Ortodoxă rămâne a fi o instituție socială de importanță majoră pentru societatea noastră” a menționat dl Andrei Stratan, președintele Partidului Republican din Moldova.