O sută de oameni s-au adunat la un miting în apropierea Ambasadei Ucrainei din capitala Republicii Moldova pentru a-l sprijini pe mitropolitul Longhin al BOUkr.

Pe 5 decembrie 2023, la ora 11:00, în apropierea Ambasadei Ucrainei din Chișinău a început un miting în susținerea mitropolitului Longhin, acuzat de autorități de „incitare la ură interreligioasă”. Aceste informații sunt raportate de corespondentul UJO.

Participanții la miting cer autorităților ucrainene să asigure libertatea ierarhului Bisericii Ortodoxe Ucrainene, care îngrijește și educă sute de copii orfani în mănăstirea Bănceni.

„Dragă Vlădica! Moldova Ortodoxă este cu dumneavoastră!”, „Păstrați puritatea Ortodoxiei”, „Îl susținem și îl apărăm pe Mitropolitul Longhin”, „Nu-i lăsați pe orfanii din Ucraina fără tatăl lor”, citim pe afișe.

UJO a informat mai devreme că sute de oameni s-au adunat la București în sprijinul mitropolitului Longhin.

Sursa: https://spzh.news/ro/