În dimineața zilei de vineri, 17 noiembrie, ÎPS Părinte Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a primit în audiență la Reședința mitropolitană pe stareța mănăstirii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Suruceni, egumena Epistemia (Goncearenco) împreună cu slujitorii mănăstirii.

La raportul maicii starețe, Întâistătătorul a decorat în paraclisul mitropolitan, slujitorii mănăstirii:

Egumenul Trifon (Ciobanu) – avansat în treapta de arhimandrit și decorat cu dreptul de a purta mitră;
Protoiereul mitrofor Victor Ceresău – decorat cu dreptul de a sluji Sfânta Liturghie cu Ușile Împărătești deschise până la rugăciunea „Tatăl Nostru”;
Protoiereul Vadim Iarovoi – este decorat cu dreptul de a purta mitră;
Preotul Ioan-Laurențiu Ionașca – decorat cu dreptul de a purta camilafcă și cruce de aur;
Dna Natalia Lozan – se decorează cu Ordinul „Sfânta Fericita Agafia de la Cușelăuca” de gradul II;

Decorațiile au fost oferite în semn de recunoștință pentru activitatea sârguincioasă spre binele și întru mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

În luarea de cuvânt, Înaltpreasfinția Sa i-a felicitat pe toți îndemnându-i să propovăduiască și în continuare cu râvnă, dedicație și cinste Cuvântul Evangheliei lui Hristos, mai ales astăzi, când semenii noștri au nevoie de călăuza și susținerea Bisericii mai mult ca niciodată.

La rândul său, egumena Epistemia a mulțumit Înaltpreasfințitului Vladimir pentru susținere, apreciere și binecuvântare în toate lucrările bineplăcute Domnului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media