Să luăm un exemplu. Vii să-mi vorbești înăbuşit de problemele tale. Eşti bolnav, ai păcătuit, ai fost dat afară, te-au izgonit din mănăstire, ți-au spus că ai cancer și-o să mori.

Eu îţi vorbesc, mă asculți și, după puțin, îmi zici cu lacrimi: Părinte, mi s-a dezlegat problema!

-S-a dezlegat? Cum? Cancerul nu ţi s-a vindecat, de operat te vei opera, și-n cele din urmă tot o să mori. Din mănăstire te-au izgonit. Cum ţi s-a dezlegat problema?

Și totuşi spui că ţi s-a dezlegat…

Într-adevăr, ţi s-a dezlegat, pentru că s-a schimbat așezarea ta lăuntrică, ţi s-a schimbat trăirea. Lucrarea dumnezeiască a luminat cele lăuntrice ale tale și ai simţit că ţi s-a dezlegat problema. Problemele noastre nu se dezleagă deoarece sunt declanşate de alții și de împrejurări. Totuși problema nu sunt ceilalţi, ci legătura mea cu Dumnezeu, eu și Dumnezeu. Când o aranjam pe aceasta, nu mai există nicio problemă.

Sfantul Isihie. Cuvant despre trezvie. Arhim Emilianos Simonopetritul. Sfantul Nectarie, 2013