Multe dintre bisericile emblematice ale Italiei, unele vechi de sute de ani, au căzut în dizgraţie, iar clădirile au fost transformate în magazine, bănci sau spaţii de recreaţie.

Acest lucru s-a petrecut în special în perioada recesiunii, când economia Italiei a fost grav lovită, iar clădirile care găzduiau credincioşii au fost vândute privaţilor, potrivit Russia Today.

Câteva mii de biserici au fost vândute în ultimii ani. „Mi-au plăcut toate. Îmi plac locurile care conţin o doză de ironie. Şi exact asta am experimentat în toate bisericile pe care le-am vizitat”, a spus Andrea Di Martino, cel care a fotografiat 70 de biserici care au acum un cu totul alt rol.

Partea bună este că aceste clădiri au un preţ de vânzare bun, dat fiind faptul că sunt construcţii solide, cu tavan înalt şi, de obicei, aflate în centrul oraşelor.

Un astfel de exemplu este Biserica din Como, transformată de noii proprietari într-un atelier auto.

61591385

Biserica din Montescaglioso a fost transformată într-un loc de adunare pentru fanii fotbalului, care şi-au montat şi o masă de ping-pong în centrul încăperii.

61591386

Biserica Santa Sabina a fost terminată în 1036 şi, de 40 de ani, este sediul unei bănci.

61591387

Sursa foto: Andrea Di Martino. cu ref. la www.protv.md