Nebănuite sunt căile Domnului spre inimile credincioşilor. Biserica încearcă să ţină pasul cu vremurile moderne, adică să fie alături de om, oriunde ar merge el în căutările şi aşteptările sale.

Inclusiv în spaţiul virtual. În ultimul timp, tot mai mulţi clerici apelează la tehnologiile moderne pentru a împărtăşi oamenilor credinţa în puterea divină şi a-i aduce la biserică.

Care sunt beneficiile „pactului cu internetul”? Câţi enoriaşi pot fi găsiţi în lumea virtuală? De ce îşi deschid site-uri bisericile şi mănăstirile şi cât de populare sunt acestea? La ce îi foloseşte unui preot să-şi facă profil pe Facebook? E nevoie de încuviinţarea mitropolitului pentru asta? Ce putere are o predică ascultată pe Youtube? E posibilă spovedania pe Skype? Urmăriţi un reportaj de Mihaela Gherasim.

Sursa: www.europalibera.org