Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe din Ucraina în cadrul ședinței sale din 16 septembrie 2014, sub conducerea Mitropolitului de Kiev, Onufrie (Berezovski), a inclus în sinaxarele sale pe Sfântul Ștefan cel Mare, domnitorul Moldovei, a carui pomenire se face pe 2/15 iunie.

Sfântul Stefan cel Mare a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română în anul 1992. Astăzi, în unele regiuni din Ucraina, Sfântul Ștefan cel Mare este cinstit de către credincioși, iar în unele localități au fost ridicate biserici ce-i poartă hramul.

Sfântul Ștefan a domnit între anii 1457 și 1504 și este cunoscut pentru că a zidit și a încurajat construirea a zeci de biserici și mănăstiri pe întreg teritoriul Moldovei. Totodată, voievodul moldav a câștigat mai multe bătălii împotriva păgânilor și a rezistat mai bine de patru decenii Imperiului Otoman. Sfintele sale moaște sunt așezate la loc de închinare în mănăstirea Putna, jud. Suceava.