Aşa precum noaptea urmează zilei, iarna urmează verii, primăvara urmează după iarnă, în mod asemănător o stare duhovnicească urmează alteia. Astăzi, de exemplu, mă aflu într-o bună stare în ceea ce priveşte curăţia gândurilor, iar sufletul meu luceşte ca un delfin într-o mare liniştită. Totul este liniştit şi crezi că va continua să fie aşa pentru totdeauna. Dar calea pe care înţelepciunea lui Dumnezeu a trasat-o nu-şi schimbă cursul. Şi atenţie, într-un colţ de cer norişori, simple idei nesănătoase se înalţă la orizont şi se adună pe cer, în minte. La scurt timp după aceea începe vântul; urmează tunetele; marea devine agitată şi se formează o furtună de gânduri. Astfel, o stare de gânduri amare urmează curăţiei şi felurite tulburări urmează după linişte.

Dacă celor ce se tem de Dumnezeu le-ar lipsi feluritele încercări şi ispite, unii dintre noi am fi sfârşit într-o mândrie satanică; alţii într-o desfrânare mai rea decât în Sodoma; alţii în întunericul necredinţei şi al împietăţii. Prin urmare, datorită necazurilor avem noi această mică pietate, precum şi nădejdea de mântuire.

Comori duhovniceşti din Sfântul Munte Athos – Culese din scrisorile şi omiliile Avvei Efrem, Editura Bunavestire, 2001

Leave a reply

required

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.