Delegația Bisericii Ortodoxe din Moldova, condusă de Preacuviosul Părinte Arhimandrit Porfirie, Starețul Sfintei Mânăstiri Sireți însoțit de Preacuvioasa Maica Stareță a Sfintei Mânăstiri Suruceni, Egumena Epistimia, Preacuvioșii Arhimandriții Natanael și Mihail, Monahia Singlitichia, Ana Cecan, Victor Nicolăescu au transmis cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, un fragment din Moaștele Sfântului Ierarh Dionisie, Episcopul Cetății-Albe-Ismail, care a fost purtat în procesiunea tradițională Calea Sfinților și depus spre închinare credincioșilor în baldachinul de pe Colina Bucuriei a Patriarhiei Române.

Delegația Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost primită cordial la Palatul Patriarhal de către Preafericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, fiind invitați la agapa frățească ce a urmat.

Cu binecuvântarea Preafericirii Sale, delegația noastră a vizitat Palatul Patriarhal și Mânăstirea Radu Vodă din București.