Stareții mănăstirii Suruceni, de la 1785 până în prezent

+Dionisie_Erhan_si_Gurie_Grosu

Mitropolitul Gurie Grosu şi episcopul Dionisie Erhan împreună cu stareţii şi stareţele Sfintelor Mănăstiri din Basarabia interbelică

1. Iosif, 1785-1793

2.Iezechiel, 1793-1802

3. Paisie, 1802-1805

4. Serafim, 1805-1810

5. Bonifatie, 12 iunie 1812 – 25 martie 1823

6. Sava (Tapovici) 1824-1825

7. Bonifatie 1825-1830

8. Zosima, 1830-1833

9. Gavriil, 1833-1834

10. Irineu, 1835

11. Anastasie, 1836

12. Irineu, 1837-1839

13. Ignatie, 1839-1848

14. Paisie, 1849-1850

15. Nichifor, 1850-1853

16. Gherman, 1854-1855

17. Victor, 1856-1858

18. Ignatie, 1860

19. Anastasie (Poleana), 1864

20. Inochentie (Sineaceschi), 1869-1872

21. Natanail, 1873-1883

22. Ermoghen, 1883

23. Irinarh, 1883-1885

24. Iliodor, 1885-1886

25. Gherman (Ierimcioi), 1886-1887

26. Paisie, 1887-1890

27. Teodosie, 1890-1901

28. Antim, 1901-1908

29. Dionisie (Erhan), 1908-1934

30. Chiprian (Briceag), 1934-1936?

31. Dumitru (Țurcanu), ? – 28 iunie 1940; noiembrie 1941-august 1942

32. Grigorie (Căpățână), 1942-1944

33. Iron (Tracenco), 1944-1947

34. Grigorie (Căpățână), 1947-1951

35. Iosif (Gargalâc), 1951-1959

Mănăstire de maici:

36. Alexandra (Bândiu), 1991-1995

37. Taisia (Ojovan), 1995-1998

38. Anastasia (Ursu), 1998-2000

39. Daniela (Mereuță), 2000

40. Epistemia (Goncearenco), 2000 – până în prezent.

Leave a reply

required