Odată i-am adresat Părintelui Sofronie următoarea întrebare: „Care este legătura dintre duhovnic şi fiul sau fiica sa duhovnicească?” Răspunsul său a fost succint, constând dintr-un singur cuvânt „împreună-călătorirea”.

Părintele Sofronie a subliniat însemnătatea atitudinii pe care se cuvine să o avem faţă de duhovnicul nostru. Dacă avem o atitudine critică, atunci şi cel mai iscusit părinte duhovnicesc nu va fi suficient de bun pentru noi, în vreme ce dacă ne apropiem de duhovnic cu credinţă în Dumnezeu şi rugăciune, atunci oricare duhovnic poate să ne dea cuvânt de la Dumnezeu. Părintele Sofronie spunea că: „Hristos, Care este mai presus de toţi oamenii, îl va călăuzi pe Părintele tău duhovnicesc şi va îndrepta orice slăbiciune duhovniceasca ar fi având el. Roagă-te în felul următor: „Doamne, sunt neştiutor, călăuzeşte-mă la cunoaşterea Ta prin mijlocirea acestui sfânt Părinte duhovnicesc”. Apropie-te de duhovnicul tău cu credinţă şi încredere. Nu te încrede în propria ta raţiune şi judecată, pentru că atunci vei pătimi ce a pătimit şi luda şi nu vei spori duhovniceşte.”

Atunci când trebuie să facem faţă unei anumite probleme sau când ne vine greu să mărturisim un anumit lucru la spovedanie, Părintele Sofronie m-a încurajat să-i cer duhovnicului să se roage pentru mine în legătură cu acea problemă, pentru că, după cum spaune Sfântul Siluan: „Mare putere au rugăciunile duhovnicului”.

Pentru a-mi insufla încredere în duhovnicul meu, Părintele Sofronie mi-a vorbit despre atitudinea monahilor greci din Sfântul Munte Athos. El consideră întotdeauna că mănăstirea lor este cea mai bună mănăstire din lume, iar despre stareţii lor zic: „Toţi stareţii sunt sfinţi, însă stareţul meu este cel mai sfânt dintre toţi”.

Când îţi alegi un duhovnic, este suficient ca el să-L iubească pe Hristos. Poate să fie un om foarte simplu – mi-a spus Părintele Sofronie.

El mi-a făcut cunoscut care dintre părinţii din obşte erau stareţi, descriindu-i pe fiecare în parte, şi mi-a dat posibilitatea să-l aleg pe unul dintre ei drept duhovnic.

„Arhimandritul Sofronie Saharov – experienta unei intalniri”, Editura Doxologia, 2018