Ca un izbăvitor al celor robiți si celor săraci folositor, neputincioșilor doctor, conducătorilor ajutător, Purtătorule de biruință, Mare Mucenice Gheorghe, roagă pe Hristos Dumnezeu să mântuiască sufletele noastre.

În această deosebită zi, mulțime de credincioși vin să se roage ocrotitorului aşezământului, Sf. Gheorghe, dar şi să se închine Sfintelor moaşte, aflate aici.

Serviciul divin praznical a fost oficiat de către un sobor de preoţi în frunte cu Arhimandritul Porfirie (Dobre), starețul Sfintei mănăstiri Sireți.

Răspunsurile la strană au fost oferite de către maicile mănăstirii.

După Tatăl Nostru, clericul mănăstirii, preotul Mihail Costandache, a ținut un cuvânt de învățătură în care a relatat momente din viața Sf. Mare Mucenic Gheorghe, îndemnând pe cei prezenți  să urmeze sfântului prin credință, curaj și dragostea față de Hristos.

Sărbătoarea s-a încheiat prin înconjurul bisericii şi binecuvântarea ierburilor.

La final, maicile au oferit  o agapă  pentru toţi credincioşii prezenți.