ÎPS Mitropolit Vladimir a emis un decret prin care Prot. Mitr. Veaceslav Şpac, conform cererii depuse, a fost eliberat din funcţia de director al Seminarului Teologic Liceal de Fete „Regina Maria” din Suruceni.

ÎPS Vladimir a mulţumit părintelui Veaceslav pentru munca depusă pe parcursul a 13 ani de activitate a Seminarului, arătându-se mulţumit de rezultatele obţinute de această instituţie.

În acelaşi timp, ierarhul a desemnat noul director în persoana Egumenei Epistemia (Goncearenco), stareţa Mănăstirii Suruceni.

Mitropolitul Vladimir i-a dorit maicii stareţe răbdare şi înţelepciune în activitatea ce urmează să o desfăşoare, nădăjduind că amplasarea şcolii în incinta mănăstirii şi colaborarea între aceste două instituţii va da roade bune întru formarea tinerelor seminariste.