Rugăciunea bisericească să știți ea este mai presus decât rugăciunea dumneavoastră de acasă!

Și aceasta pentru că ea este înălțată de către un întreg sobor de oameni, din care mulți aduc lui Dumnezeu rugăciuni preacurate din inimi smerite, pe care El le primește ca pe o tămâie de bună mireasmă – iar impreună cu rugăciunile acestea sunt primite și rugăciunile dumneavoastră, chiar dacă sunt neputincioase și nimicnice.

Iată care e sfatul meu: nu părăsiți rugăciunea bisericească, ci luați parte la ea cu smerenie și nu vă tulburați de faptul că parcă nu v-ați rugat și parcă n-ați fost acolo, ci alungați acest gând, iar pentru rugăciunea de acasă să nu vă înălțați și atunci veți avea pace.

Să știți că roadele trufiei și semeției sunt tulburarea și neorânduiala, iar roada smereniei este pacea și liniștea; din trufie a venit tot răul, iar din smerenie tot binele; ca atare, cercetându-vă așezarea duhovnicească, urmați cele de folos”.

(din: Sfantul Macarie de la Optina, Sfaturi pentru mireni, Editura Sophia, 2011)