Luaţi aminte, sărbătorile sunt zilele lui Dumnezeu. Legat de sărbători, în porunci nu se spune că „a şaptea zi este pentru voi şi plăcerile voastre”, ci mai degrabă, „a şaptea zi va fi ziua Domnului”. După cuvântul Sfântului Ioan Gură de Aur, cei care nu jertfesc lui Dumnezeu aceste ceasuri de slujbe bisericeşti fură, cum s-ar zice, de la Dumnezeu, ceea ce îi aparţine de drept.

Totul este creat de Dumnezeu şi dat în folosul nostru şi, ca recunoştinţă faţă de El, trebuie să cinstim ceea ce Dumnezeu Şi-a rezervat pentru El însuşi şi care slujeşte şi folosului nostru. Trebuie să păzim cu sfinţenie tot ceea ce Dumnezeu ne-a poruncit prin Biserică. Atunci când ne îndepărtăm de calea Domnului, este foarte posibil ca, într-un timp foarte scurt, să cădem în plăcerile cărnii, întrucât răul pare la început dulce, dar mai târziu îi vom gusta amărăciunea.

Sf. Ioan Maximovici, Noi minuni ale Sfantului Ioan de San Francisco. Despre sfarsitul lumii, Editura Egumenita, 2004