Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ucrainene, Mitropolitul Onufrie al Kievului şi al Întregii Ucraine, a vizitat Sfânta Mănăstire Vatopedi.

Mitropolitul Onufrie s-a bucurat de o primire plina de fast bizantin în de-Maica-Domnului-ocrotita Mănăstire Vatopedi din partea Egumenului Efrem şi a obştii monahale.

Egumenul Efrem, vorbind jurnaliştilor ucraineni, a subliniat printre altele: „Ne bucurăm că îl avem aici pe Întâistătătorul Preasfintei Biserici a Ucrainei, este cunoscut şi iubit în Sfântul Munte şi este dintre puţinii ierarhi ai Ucrainei, care vizitează atât de des Grădina Maicii Domnului”.

În alt punct, Egumenul Efrem s-a referit la Ucraina, subliniind că „În mod smerit ne rugăm ca poporul ucrainean să fie păzit de harul Maicii Domnului, dar cu multă durere ne neliniştim pentru cele ce se întâmplă acolo”.

„Noi, cei din Sfântul Munte, rugăm poporul ucrainean să susţină Biserica canonică şi pe Întâistătătorul ei canonic, deoarece şi noi aici, din Muntele cel cu Nume Sfânt, susţinem Biserica canonică”, a adăugat Egumenul Efrem.

Sursa: http://acvila30.ro/