“Să te sfințești pe tine însuți și apoi să-i sfințești pe alții” (Sfântul Iustin Popovici)

Sfântul Ierarh Dionisie a fost comemorat astăzi, 02 noiembrie, la Mănăstirea “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, Suruceni cu prilejul aniversării a 150 de ani de la nașterea sa.
După Sfânta Liturghie, părintele arhimandrit Porfirie, Starețul Sf. Mânăstiri Sireți, înconjurat de un sobor de preoți a oficiat o slujbă de pomenire pentru părinții Sfântului Ierarh Dionisie, Vasile și Adriana.
În cuvântul său de învățătură, Părintele Arhimandrit a elogiat personalitatea strălucitului Ierarh al Bisericii lui Hristos, arătând că, deși a trăit în vremuri grele, a lăsat în viața Bisericii lucruri care îl fac vrednic de veșnică amintire și pomenire. „Sfântul Dionisie reprezintă chipul unui Ierarh desăvârșit, plin de smerenie, credință și sfințenie. Descoperirea trupului său neatins de stricăciune este o mărturie a prezenței roditoare a Duhului Sfânt în viața sa. Să-i înălțăm rugăciuni și să cerem ajutorul și mijlocirea acestui Sfânt al Bisericii noastre, să-i urmăm învățăturile și sfințenia vieții, nădăjduind să moștenim Împărăția lui Dumnezeu” – a spus preacuviosul părinte arhimandrit.
Acest adevărat ostaș al lui Hristos este un exemplu demn de urmat pentru creștinii de astăzi, prin smerenia și evlavia sa, dar și prin grija pe care a avut-o față de părinți. Le rămâne profund recunoscător pentru creșterea în credința strămoșească și dragostea de neam, pe care le-au cultivat în sufletul său. În testamentul său, Sfântul Dionisie avea să spună: “M-am născut …într-o familie de pământeni…, după numele lor chemați Vasile și Andriana Erhan. Le mai dau și aici încă o dată numele lor, pentru ca și prin acest zapis să le rămână veșnica lor pomenire.”
Îi urmează și în acest sens Mântuitorului Hristos, Care, înainte de moarte pe Cruce, a încredințat-o pe Maica Domnului apostolului Ioan. Dragostea și grija față de părinți, faptele vieții Sfântului Dionisie sunt un răspuns pentru frământările noastre, căci Cuvântul lui Hristos i-a fost pavază și călăuză întreaga viață”, a menționat egumena Epistemia (Goncearenco), stareţa Mănăstirii Suruceni, vorbind despre evenimentul de astăzi.
Sfântul Dionisie rămâne un îndemn viu pentru toți creștinii, pentru a-L putea întâmpina pe Mântuitorul Hristos în ziua venirii Lui, înconjurat de sfinţii Săi, despre care ne vorbeşte şi Sfântul Apostol Pavel, zicând: „Spre întărirea inimilor voastre, ca să fiţi fără de prihană întru sfinţenie înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, la venirea Domnului nostru Iisus Hristos cu toţi sfinţii Săi“ (1 Tesaloniceni 3, 13).

A consemnat Natalia Lozan