Dumnezeu face mai multe pentru mântuirea noastră decât face satana pentru pieirea noastră.
Dumnezeu e bogat! Ne aşteaptă!… Ne aşteaptă să cerem!
Aceasta ni se cere mai întâi: să vrem să biruim ispitele. Şi rugându‑ne lui Dumnezeu, harul nu va lipsi de la noi.
În afară de Biserică nu există mântuire! Doar iadul există în afară de Biserică.
Cine poate să facă un bine şi nu‑l face săvârşeşte un păcat.

Vrei să te îmbogăţeşti? Dă tot ce ai! Primeşti însutit!
Pacea e mai mare decât dreptatea.
Dumnezeu nu ne ţine că suntem noi foarte vrednici. Ne ţine că este El foarte milostiv.
Cu viaţa dăm mărturie! Şi mărturisim Adevărul, acolo unde suntem fiecare.
Dacă te răzbuni, rămâi dator la Dumnezeu. Dacă nu te răzbuni, rămâne Dumnezeu dator la tine.
Te compari cu un om pe care tu îl numeşti ticălos! De ce nu te iei în comparaţie cu Sfântul Apostol Petru, sau Pavel, sau Sfântul Siluan Athonitul?
Eu nu vă spun să nu vă apuce moartea, ci să nu vă apuce seara fără să fiţi spovediţi!
Nu faceţi cu nici un chip o spovedanie raţională, ci una afectivă. Spovedeşte‑te curat. N‑ ai nevoie să laşi impresie bună duhovnicului. Duhovnicul se simte bine când îi spui cele mai urâte păcate, pentru că are bucuria că te‑a uşurat şi te‑a scos din adânc de ape.

Credeţi în Dumnezeu, iubiţi Biserica şi ascultaţi de părinţi şi de păstori. Mergeţi în viaţă pe singurul drum: smerenia. Faceţi‑vă un nume bun alături de Hristos. Rugaţi‑vă mult, cât mai mult. Veţi fi liberi numai când veţi păşi cu iubire spre cei care vă urăsc! Rămâneţi cu Dumnezeu în toată veşnicia…